Nemoci zubů
Citlivost zubů - Většinou jde o bodavou a píchavou bolest při kontaktu zubů s určitými stimulanty jako jsou ledové nápoje (méně často horké), sladkosti, ovoce a dotyk. Existují dvě hlavní skupiny citlivosti zubů: citlivost zuboviny a citlivost dřeně
nadbytek fluoru – fluoróza - Trvalé (druhé) zuby se u člověka formují do věku přibližně 8 let. Pokud dítě přijímá příliš mnoho flóru, může dojít k narušení tvorby zubní skloviny a následné fluoritídě, při které dochází ke změně barvy na povrchu zubů. Tento stav nezasahuje jinou část zubu. Jednou prořezané zuby již nejsou citlivé na fluoritídu. Mírný stupeň je sotva patrný. Střední stav je charakteristický bílými proužky či skvrnami. U těžší formy jsou viditelné hnědé, šedé až černé skvrny deformující zubní sklovinu.
Absces - Jde o ohraničené ložisko hnisu vytvořené v důsledku bakteriální infekce. Tělo reaguje na zánět zvýšenou tvorbou bílých krvinek, které se hromadí v poškozené části. Hnis je tedy směs živých i mrtvých bílých krvinek, enzymů a odumřelých buněk. Pokud hnis nemůže odtékat, vytvoří se absces. Příčinnou bývá buď úraz, nebo bakterie. U lidí se sníženou obranyschopností organismu je větší riziko vzniku. Pokud je infekcí zasažený nerv zubu, může dojít k rozšíření zánětu do dásně, kde vzniká bolestivý absces. Hlavním příznakem je trvalá, tepavá bolest. Zub je citlivý na teplotu a tlak při žvýkání. Později se může objevit horečka, zimnice a zduření a bolestivost lymfatických uzlin. Po prasknutí abscesu vytéká zapáchající tekutina do dutiny ústní.
poruchy vývoje a prořezávání zubů - Vznik zárodků dočasných zubů probíhá v prvních třech měsících těhotenství, stálé zuby jsou zakládány od 4. měsíce nitroděložního vývoje a pokračují i po narození. K poškození zárodků stálých zubů může dojít po podávání tetracyklinových antibiotik, po úrazu dočasného zubu, nebo následkem zánětlivých změn na kořenech dočasných zubů. Poškození zárodku zubu se projeví ve změněném zbarvení a tvaru korunky. Je-li nepoměr mezi velikostí zubu a čelistních kostí, pak zuby mohou prořezat mimo řadu zubů. Další známkou poruch prořezávání je chybění stálého zubu.
Zubní kaz - Jde o lékařské označení kazivosti a rozpadu zubu. Příčinou je působení kyselin na zubní sklovinu. Hromadění bakterií spolu s dalšími látkami jako např. zbytky potravy, vytváří lepivý povlak zvaný plak na povrchu zubu. Ten vzniká zejména v prasklinách a různých otvorech zubů, mezi nimi a v okolí zubních výplní a můstků.
Některé bakterie v plaku přeměňují cukr z potravy na kyseliny, které pak rozpouští minerály na povrchu zubů. Vznikají tak různé jamky a trhlinky, které se časem zvětšují. Poškození se může vyskytnout všude, kde je sklovina vystavena působení kyselin včetně korunky či nechráněných kořenů zubů při úbytku dásně. Zubní kaz může prorůstat do hlubších měkčích vrstev zuboviny a pokračovat do dřeně a jejích citlivých nervových zakončení.
Výsledky mojí ankety: