Stomatologie
Stomatologie je obor zabývající se stavem dutiny ústní a okolních struktur. Zubní lékař tedy nesleduje pouze vaše zuby, ale i ústní sliznici, jazyk, slinné žlázy a tváře. Stomatologie má různé specializace, jako například ortodoncie – rovnání zubů, stomatochirurgie, parodontologie, dentální hygiena apod.
Zabývá se výzkumem, diagnózou, léčbou a prevencí nemocí zubů a ústní dutiny prakticky od prořezání prvních zubů u batolat až po výrobu zubních náhrad u seniorů. Léčí onemocnění zubů, zubní kazy, onemocnění dásní, čelistí i jazyka. Učí dentální hygieně, prevenci zubního kazu a onemocnění dásní. Sleduje vývoj zubů u dětí a dorostu i z estetického hlediska, provádí techniky rovnání zubů a pečuje o jejich celkový zdravý vzhled.
Lékař stomatolog se označuje jako zubní lékař, nesprávně někdy také jako dentista. Podle českého zákona o vysokých školách je takovému lékaři udělen titul MDDr. (doktor zubního lékařství), dříve dostávali titul MUDr. (doktor všeobecného lékařství). Ve většině zemí musí absolvovat studium na univerzitě (obvykle 4–8 let) a odbornou praxi s pacienty. U nás je od roku 1992 obor zubní lékařství pětiletý a po jeho absolvování již není nutná praxe pod odborným vedením.
Mikroskopická stomatologie je moderní obor zubního lékařství, při kterém se k vyšetření i ošetření pacienta používá operační mikroskop. Ošetřované zuby či zubní struktury jsou příliš malé a technologie výkonů příliš složitá na to, aby oko lékaře zvládlo vnímat veškeré detaily. Proto je nezbytné, aby si ošetřující lékař „zvětšil“ ošetřované zuby pomocí optické pomůcky – operačního mikroskopu. Při vyšetření chrupu pod operačním mikroskopem můžeme rozeznat i sebemenší kazy, které mnohdy nejsou zjistitelné ani rentgenovým vyšetřením.
Estetická stomatologie je ošetření, kde je kladen hlavní důraz na kosmetický efekt zákroku. Patří sem mimo jiné i fazety - fazetování (překrývání) kosmeticky nedokonalých zubů (např. zubů různě zbarvených, silně proplombovaných, nebo i mírně pokřivených). Staré, tvarem nebo barvou nevyhovující výplně lze vyměnit za nové. I černé amalgámové výplně lze za určitých podmínek nahradit kompozitem - bílou plombou. Zuby takto restaurované často vypadají, jako by nikdy poškozeny nebyly. Nejviditelnějších změn v estetice se dosahuje u staršího chrupu s mezerami, kde přední zuby, vlivem nadměrného přetěžování, jsou skloněny dopředu a vějířovitě rozestoupeny. Dle míry postižení zubů lze fixním můstkem nebo teleskopickou protézou dosáhnout dokonalého estetického vzhledu.
Konzervační stomatologie a enDodoncie - Pod tímto pojmem se skrývá ošetřování zubního kazu a jeho zánětlivých následků, čili část zubního lékařství, která zabírá největší díl tohoto zaměstnání. Zde se snaží jít cestou důkladné prevence, což znamená hlavně podrobné vyšetření (sondou, speciálními digitálními rentgenovými snímky, popř. barevným indikátorem kazu, nejnověji laserovou diagnostikou). Poté, při odstraňování zubního kazu maximálně respektují zdravou zubní tkáň, tak aby zub byl zákrokem co nejméně oslaben. Pokud zubní kaz postoupí tak daleko, že je již postižena zubní dřeň (nerv), pak je nutno zub a hlavně jeho kořenové kanálky ošetřit endodontitcky.
Pod tímto pojmem rozumíme celý soubor zákroků, které zahrnují vyčištění a rozšíření kanálků a následně jejich zaplnění tzv. kořenovou výplní. Moderní endodontické postupy, které jsou klientům doporučovány, mají dlouhodobou úspěšnost až 90%.
Dětská stomatologie - O chrup dítěte je třeba dbát ještě před jeho narozením a to dokonalou hygienou dutiny ústní včetně eliminace všech kazů u obou rodičů a všech, kteří budou v jeho intimní blízkosti. Zubní kaz je způsoben bakteriemi, které žijí právě v těchto kazivých ložiscích, a slinou (olíznutá lžička, dudlík, líbání) se dostávají do úst dítěte a čekají na „svůj" okamžik.
Bezbolestná stomatologie- Před několika lety profesor Edvard Lunch z Univerzity v Belfastu rozvinul myšlenku využít ozon při léčbě zubního kazu. Díky tomu objevil novou metodu, která nás může osvobodit od zubní vrtačky. Zmíněný přístroj dokáže bezbolestně a bez vedlejších účinků eliminovat vzniklé kazy. Stačí pouze přiložit silikonovou kapsičku (čepičku) na poškozený zub. Ošetřované místo je tak utěsněné proti přístupu vzduchu a ozon může vykonat svoji prospěšnou práci. Proniká až do 3mm hloubky v zubní tkáni, v závislosti na délce působení. Bezpečně usmrtí 99,9 % bakterií způsobujících zubní kaz, což se odehraje do 20 vteřin po aplikaci ozonu. Vzniklým podtlakem je následně ozon odčerpán a opět přeměněn na kyslík.
Výsledky mojí ankety: