Jdi na obsah Jdi na menu
 


Tvary zubů

1. 6. 2011

   Řezáky (latinsky incisivi, jednotné číslo incisivus) jsou zuby, které slouží k ukusování potravy. Jsou relativně ostré a nachází se v přední části čelisti. Člověk má 2 střední řezáky (zubní vzorec 11, 21, 31 a 41) a 2 postranní řezáky (12, 22, 32 a 42) ve spodní i horní čelisti. U některých lidí může nastat případ kdy, má člověk nad sebou 2 řezáky. U různých savců se během evoluce objevily různé přeměny řezáků. U slonů se tak horní řezáky přeměnily v kly, hlodavé zuby hlodavců jsou také přeměněné řezáky. Přežvýkaví nemají v horní čelisti žádné řezáky, za to je mají v dolní čelisti.

Třenové zuby (dentes praemolares) – zuby v každé polovině čelisti za špičákem, vyskytující se u živorodých savců včetně člověka. Třenové zuby jsou počtem a tvarem charakteristické pro jednotlivé druhy a skupiny savců. Například pes má 4, tygr 3 třenové zuby. U některých druhů a skupin nejsou třenové zuby vůbec vyvinuty, například u krysy, potkana a kytovců. U člověka jdou dva zuby v každé polovině čelisti. Mají jeden kořen (někdy na konci rozdělený) a korunku se dvěma hrbolky.

Špičáky (dens caninus) - třetí zub v každé polovině čelisti u člověka. Špičáky mají dlouhý kořen s přihrocenou korunkou.

Stolička (molar) je nejméně častý a nejkomplikovanější typ zubů u savců. U většiny savců slouží k drcení (rozmělnění) potravy. Dospělý člověk má 3 stoličky na každé straně čelisti. Jedná se o zuby, které do dutiny ústní prořezávají jako poslední. Třetí stoličky jsou nazývány zuby moudrosti.

 
 

 


Archiv

Kalendář
<< srpen / 2019 >>


Statistiky

Online: 1
Celkem: 19813
Měsíc: 321
Den: 2