Modelování a výroba
Při výrobě fixní náhrady v podobě tzv. korunky nebo můstku se standardně postupuje tak, že je z velmi pevného materiálu nejprve zhotoven základ pro budoucí umělý chrup zvaný konstrukce. Na tuto konstrukci se poté nanesou vrstvy méně pevného, ale zato „vzhledově“ vyhovujícího tzv. estetického fazetovacího materiálu, kterým se imituje tvar a barva přirozeného zubu. Dosud nejčastější kombinací materiálů pro výrobu stálé, odolné a vysoce estetické zubní náhrady je kovová slitina pro konstrukci a dentální keramika jako estetický fazetovací materiál. Jedním z největších problémů konstrukce z kovové slitiny je však vedle obtížné zpracovatelnosti kovu její barva, respektive tmavost – neprůsvitnost, která ztěžuje dosažení dokonale přirozeného vzhledu zubní náhrady. Materiál, který by měl v tenké vrstvě pevnost kovu, ale příznivější optické vlastnosti a splňoval i mnoho dalších kritérii, se podařilo v dentální oblasti masivně zavést poměrně nedávno – jsou jím oxidy zirkonu stabilizované ytriem, zjednodušeně zirkonoxid. Konstrukce ze zirkonoxidu pro fixní tzv. celokeramické náhrady jsou dnes již poměrně hojně využívány i našimi dentálními odborníky.
Jsou umístěny buď přímo v zubních laboratořích, nebo ve frézovacích centrech, která od zubních laboratoří přijímají zakázky na zhotovení konstrukcí náhrad.
V případě přístroje řízeného počítačem zubní technik vytvoří na základě otisku situace v pacientových ústech model horní i dolní čelisti pacienta, kde vidí poškozenou část chrupu připravenou zubním lékařem pro nasazení fixní zubní náhrady. Tyto modely oskenuje ve speciálním 3D skeneru řízeného počítačem, který má k dispozici ve své laboratoři nebo na jiném blízkém pracovišti. Sken se na monitoru zobrazí jako virtuální 3D model, na který je počítačem navržen základní tvar (model) budoucí konstrukce náhrady. Zubní technik má možnost tento tvar pomocí speciálního softwaru ještě upravit podle svých potřeb a zkušeností. Výsledná data jsou pak zadána přímo frézovacímu aparátu či zaslána do frézovacího centra, ze kterého za několik málo dní obdrží zubní technik hotovou konstrukci zubní náhrady.
Některé frézovací přístroje řízené počítačem umí frézovat nejen výše zmíněný moderní materiál zirkonoxid, ale také běžně používané kovové slitiny či dokonce titan – to znamená, že zubní technik si podle požadavků lékaře může vybrat, z jakého materiálu má být konstrukce zhotovena.
Vyfrézovaný úsměv- Z pohledu pacienta není příliš důležité, jakou z výše popsaných metod mu byla zhotovena tzv. celokeramická zubní náhrada. Z pohledu zubního lékaře a především zubního technika má samozřejmě každá své výhody a nevýhody, je však pouze na nich, jak se s nimi vypořádají – pro pacienta je důležitý výsledek. V každém případě se jedná o nejmodernější, vysoce funkční a estetické protetické ošetření, se kterým byste měli být všestranně a maximálně spokojeni. Ovšem jen v případě, že jste ochotni investovat do nápravy svého chrupu nemalou finanční částku. Pokud tedy zvolíte tuto cestu k vylepšení svého úsměvu, což můžeme jen doporučit, dobře a zavčasu se informujte o výdajích, které vás s určitostí čekají.
Ty se samozřejmě mohou u jednotlivých pacientů značně lišit podle rozsahu potřebného ošetření. Pokud však budete s hodnotou vašich nových luxusních zubů srozuměni, bude pak jistě váš výsledný úsměv upřímný a ne poněkud „vyfrézovaný“.
Výsledky mojí ankety: