Hygiena
Technika čištění- Nejčastější chybou při čištění zubů je špatná technika. Pouhé horizontální drhnutí zubů kartáčkem je zcela nedostačující, protože se nedostane k nejproblematičtějším místům, jako jsou krčky nebo mezizubní prostory. Nejlepší technikou je přiložit kartáček k zubu a jemnými krouživými pohyby čistit, pohyby by měly být asi jako, když čistíme kartáčkem elektrickým. Tak by se měly vyčistit postupně všechny zuby z obou stran.Na kartáček se nesmí příliš tlačit, aby nedocházelo ke zbytečnému dráždění a poranění dásně. Alternativní metodou je stírání plaku vertikálními tahy kartáčku směrem od kořene zubu k jeho korunce.
Kartáčky a dentální nit- Kromě způsobu čištění je neméně důležitý také výběr vhodných kartáčků. Dnešní trh nabízí mnoho druhů. Úplně nejlepší je obyčejný měkký kartáček s rovně zastřiženými štětinami a přímým držadlem, současně je důležité říci, že čím tvrdší kartáček, tím hůře, protože tvrdý kartáček nadměrně poškozuje dásně a tím dochází k jejich rychlejšímu ústupu a zároveň se vybrušuje sklovina v krčkových oblastech zubů. Běžný kartáček se ovšem nedostane do všech míst. Ty nejrizikovější jsou mezizubní prostory, pro jejich čištění slouží mezizubní kartáčky a dentální nit nebo páska. Velikost mezizubních prostor a velikost kartáčku je nejlépe nechat posoudit zubní hygienistkou. Čistit by se měly všechny mezizubní prostory. Zubní niť nebo páska se používá v případě spíš těsných mezizubních prostor. Pokud jde o širší mezírky mezi zuby, je ideální kombinace obojího - niť a mezizubní kartáček, protože dentální niť nemá tak velkou čistící plochu.
Zubní pasta je důležitá pouze proto, že obsahuje fluor. Jeho dodání je její důležitou funkcí. Zároveň usnadňuje a zpříjemňuje čištění zubů. Jinak se jedná o stránku pocitovou. Stejně tak i ústní vody. Ani pasta ani vody samy o sobě nezabrání kazivosti zubů. Té lze předcházet jen dokonalým a správným čištěním chrupu. Doporučení jak zuby nejlépe čistit a čím, to je jednou z hlavních činností zubní hygienistky.
Výsledky mojí ankety: