Zubní protézy
Zubní protézy se používají při rozsáhlých defektech chrupu a také v případech, kdy nelze zhotovit fixní můstky či zubní implantáty. Zubní protézy tak řeší problémy lidí s neúplným chrupem - rozmělňování potravy, vzhled, mluva a různé společenské aktivity. Současné studie ukazují, že ztráta vlastních zubů a nutnost následného zhotovení snímatelných náhrad (protéz) jsou nejčastějšími stomatologickými potížemi lidí v důchodovém věku, a spolu se stárnutím populace nabývá tato oblast na stále větším významu.
Dentista pacientovi při výrobě zubní protézy vždy vyjde vstříc. Zubní náhrada by měla splňovat požadavky, kterými jsou především
přirozený vzhled zubů a co největší komfort. Zubní lékařství je už na takové úrovni, že je schopno tyto požadavky pacientovi splnit.Znamená to však i spoustu změn - je třeba si zvyknout na jiný způsob přijímání potravy, změna mluvení a také mimiky obličeje.
Historie- Nejstarší dochovaná zmínka o zubních protézách pochází od Etrusků, kteří žili ve střední Itálii a vyráběli zubní náhrady již kolem roku 700 před n. l. Tyto zubní náhrady byly vyrobeny ze slonové kosti a v ústech byly upevněny pomocí zlatých můstků. Tato technika byla praktikována až do konce 18. stolení a převzali ji od Etrusků také Římani, kteří jako zubní náhradu používali také skutečné lidské zuby. Nevýhodou zubních náhrad z lidských zubů byla však nutnost úpravy velikosti a barvy těchto zubů.
Částečné snímatelné zubní protézy- Jedná se o náhrady několika zubů, které se k okolním zubům přichycují tzv. kotevními prvky, kovovými háčky nebo jakýmisi zásuvnými spoji. Zásuvné spoje jsou ke zbývajícím zubům šetrnější, vypadají estetičtěji, ale jsou dražší.
Celkové snímatelné zubní náhrady- Ztráta všech zubů se řeší celkovou snímatelnou zubní náhradou. Tvoří ji speciální individuálně vytvořené pryskyřičné (nebo kvalitnější a vzhlednější keramické) zuby a pryskyřičné tělo, které simuluje dásně a patro. Při správném nasazení se díky tvaru těla vytvoří podtlak a protéza se k patru přisaje. Přesto nedrží ve všech situacích úplně pevně (např. při kašli, smíchu, při jídle).
Hybridní zubní protézy- vypadají téměř jako celkové zubní protézy. V ústech však drží na zbylých zubech, které jsou proteticky upraveny a ukryty pod zubní protézou. Hybridní zubní protézy jsou ukotveny pomocí zásuvných spojů, které jsou připevněny na zubech i zubní protéze. Protézy lze použít také u bezzubých čelistí - zuby jsou zde nahrazeny několika zubními implantáty, které nahrazují funkci zásuvných spojů.
Ve většině případů je možno předejít ztrátě zubních tkání a zubů. Nejčastější příčinou ztráty zubů je zubní kaz a jeho komplikace a onemocnění parodontu. Mnohdy se pacienti zdráhají investovat svůj čas a finanční prostředky na prevenci a léčbu těchto onemocnění. Pravidelné kontrolní vyšetření a včasná léčba u stomatologa a pravidelné návštěvy u naší dentální hygienistky mohou zabránit těmto ztrátám.