Jdi na obsah Jdi na menu
 


Zubní technik

1. 6. 2011

  Kdo to je a co dělá? Úkolem zubního technika je zhotovovat a opravovat zubní náhrady a pomůcky. Provádí to zpravidla na základě zakázek zubních lékařů, zubních chirurgů a ortodontistů. 

Co je náplní jeho práce? Pracovními činnostmi jsou - zhotovování a opravy zubních korunek, můstků i celých umělých chrupů z různých materiálů (plasty, pryskyřice, keramika, kovy včetně zlata) ručním modelováním s použitím jemných ručních nástrojů a pomůcek, dále strojním opracováváním (broušení, frézování, vrtání), odléváním v odlévacích zařízeních, vytvrzováním v tavicích pecích - zhotovování léčebných prostředků a pomůcek. Zhotovování a opravy rovnátek - provádění některých speciálních prací pro plastické chirurgy - zhotovování potřebných forem a předloh ze sádry, křídy, drátu - přebírání zubních otisků a rentgenových snímků od zubních lékařů, jejich instrumentářek nebo rentgenových laborantů a jejich prohlídky a prozkoumání - vedení evidence a dokumentace zhotovovaných nebo opravovaných výrobků - vyřizování administrativních záležitostí s ordinacemi lékařů.

V jakém pracuje prostředí? Povolání je vykonáváno v prostředí zubních laboratoří, kde je třeba počítat se stykem s chemickými látkami, se zdroji tepla.

S čím pracuje? Pracovními prostředky jsou např. odlévací zařízení, plynové hořáky, pece, brusky, vrtačky, dláta, pilníky apod.

Jaký by měl být a co by měl znát? Předpokladem pro úspěšný výkon povolání je úplné střední vzdělání a specializační vzdělání pro zubní techniky, zručnost

 Výsledky mojí ankety:

 
 

 


Archiv

Kalendář
<< srpen / 2019 >>


Statistiky

Online: 1
Celkem: 29496
Měsíc: 323
Den: 10